Saturday, December 29, 2012

Peek in the Pantry

Stocking my pantry is an ongoing process.  I don't really have a method or budget.  When something is low, I add it to the list to buy more.

For some items I buy a 3 month supply. They include:

Peanut Butter
Canned items (fruit and veggies)
oils


For other items I like to have a 6 month supply:

grains/ flours
baking items (salt, spices, yeast, baking powder/soda)
rice
beans
sugar
pasta
oatmeal
vinegar

100 lbs. hard white wheat, 25 lbs. oatmeal, 25 lbs. sorghum grain

While my pantry is still a long ways away from where I would like it to be.  I still feel secure knowing that we could survive without the grocery store for a long while.




Here is my shelving side of the pantry.  This is one of the areas that I plan to improve upon this summer.  Last summer I really only had tomatoes in my garden, so I had canned tomatoes in various forms, but not much else.  This year, hopefully the garden will produce at least half of what we will need.  I also need to find a source for local fruit to can or freeze.




This side holds some of my dry goods in buckets.  Rice, wheat, flour, lentils, pinto beans, oatmeal, and milo.  I still need to put two bags of wheat into buckets, but the grocery only had two buckets available at the time.  I get my buckets from my local grocery store.  The bakery gets donut glaze in them and when they are done they give them away. 




With the addition of the grains and oatmeal, I had to expand my pantry into the closet in the dining room.  My sewing machine now shares a home with some sugar, oatmeal, wheat, and rice.  Man do I need a root cellar.


1 comment:

  1. It's very large. That's great. My grains are kept in the guest room closet. I noticed your Wheat Montana label. I just recently bought 100 pounds of wheat berries from a local store. It was $36 for 50 pounds of organic. I figured I cant beat that price. Ordering online, the shipping adds to the cost.

    I also noticed your Azure Standard label. I can't get it delivered cheap here to Northern Virginia. I had a large order in the cart and discovered the only way to get it delivered was UPS...this was over $200 for shipping! Ugh. No thank you. Tell me when there's a drop point near by. :)

    ReplyDelete

Thank you so much for taking the time to comment! I love hearing from my readers.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...